Wiele osób cierpi z powodu przebytych kontuzji czy innych chorób układu szkieletowego. Jednak niewiele osób wie, że istnieje leczenie, które daje prawdziwe efekty i z którego korzystają nawet najsłynniejsi sportowcy. Co to za leczenie? O tym w poniższym artykule.

Komórki macierzyste w ortopedii – O co w tym chodzi?  

Komórki macierzyste są taką naturalna rezerwą naszego organizmu. Dlaczego możemy tak powiedzieć? Ponieważ gdyby nie one, nie funkcjonowalibyśmy. Ale to bardzo ogólne stwierdzenie. Przede wszystkim komórki macierzyste posiadają dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów,
  • możliwość przekształcania w inne typy komórek.

To oznacza, ze gdy nasz organizm ma jakieś braki, lub gdy dojdzie do uszkodzenie pewnych tkanek, to komórki macierzyste mogą je uzupełnić bądź zastąpić. Podtrzymują one tkanki, które przechodzą ciągłe zmiany na przykład skórę lub mięśnie, które nierzadko zdarza nam się nadwyrężać. Okazuje się, że najwięcej komórek macierzystych znajduje się w tkance tłuszczowej. Ale to nie jedyne ich źródło. Są także w szpiku kostnym, krwi pępowinowej i obwodowej. Wiemy już, czym są komórki macierzyste w ortopedii, ale na czym polega leczenie nimi?

leczenie komórkami macierzystymi

Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Istnieje pewien zabieg, który polega na przeszczepie komórek macierzystych w obrębie jednego pacjenta. Ale po kolei – zabieg Lipogems polega na pobraniu komórek macierzystych pacjenta i wszczepieniu ich w miejsce zmienione chorobowo. Są na tyle inteligentne, że szybko rozpoznają miejsce, w którym się znalazły, dostosowują się i określają potrzeby tkanki. Od tego momentu zaczyna się leczenie naszego ciała własną bronią. Bardzo ważne i pozytywne jest to, że przeszczep komórek macierzystych jest autologiczny, co oznacza, że nie ma obaw o odrzucenie go. Jakie są efekty takiego leczenia?

  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych, a co za tym idzie ograniczenie zużycia środków przeciwbólowych.
  • Regeneracja uszkodzonych tkanek.
  • Przywrócenie lub poprawa zakresu ruchomości stawu.

Leczenie komórkami macierzystymi jest prawdziwym przełomem w ortopedii. Wielu sportowców uratowało dzięki niemu swoją karierę. Jeśli odczuwasz jakiś dyskomfort z powodu kontuzji czy innego schorzenia w zakresie ruchu, to koniecznie wybierz się do dobrego ortopedy, który wykonuje zabieg Lipogems.