W tym artykule powiemy o tym, jak wykorzystywać pręty kwasoodporne. Mają one określone właściwości nie bez celu, a spektrum ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Powiemy również o tym, z czego powstają te pręty. Czy właściwości nadawane im są, gdy już maja określony kształt? A może wcześniej?  Zapraszamy do lektury artykułu.

Z czego robi się pręty kwasoodporne?

Czy prętom nadaje się właściwości, gdy już są gotowe? Oczywiście, ze nie. Ich niezwykłe cechy zawdzięcza się „Kwasówce”- stali kwasoodpornej, z której są one produkowane. Stal ta jest odporna na działanie kwasów o mniejszej mocy od kwasu siarkowego. Ponadto stal kwasoodporna Poznań jest także odporna na wysokie temperatury i wilgoć. Skąd taka trwałość? Tak wyjątkową wytrzymałość uzyskuje się poprzez wykorzystanie stopów z domieszką chromu i niklu oraz dodatków stopowych: manganu, tytanu, molibdenu i miedzi. Wiemy już, z czego robi się pręty kwasoodporne, a do czego możemy je wykorzystać?

Zastosowanie prętów

Jeśli chodzi o samą stal kwasoodporną, jej zastosowanie ma bardzo szerokie spektrum. Między innymi wykorzystuje się ją do:

  • budowy zbiorników i pojemników na kwasy,
  • budowy zbiorników instalacji przemysłowych,
  • produkcji i dystrybucji instalacji przemysłowych zawierających kwasy, np. w przemyśle farbiarskim,
  • produkcji nawozów sztucznych.

Zatem pręty kwasoodporne wykorzystuje się tam, gdzie warunki są bardzo niekorzystne. Dotyczy to wielu gałęzi – głównie przemysłu. Tak naprawdę pręty te mają tak wszechstronne zastosowanie, że sprawdzają się nawet w przemyśle kosmicznym!

stal kwasoodporna Poznań

Podsumowanie

Tak naprawdę, choć na co dzień się o tym nie myśli, pręty kwasoodporne mają nieoceniony wpływ na rozwój naszej cywilizacji. Dlaczego tak uważamy? Ponieważ bez niech nie byłoby możliwe penetrowanie dna oceanów, czy eksploracja kosmosu. Poza tym nie byłoby mowy o wielu inwestycjach budowlanych. Pręty kwasoodporne, stal – brzmią niepozornie, ale jak widać są nam niezwykle potrzebne!