Całodobowa opieka nad członkiem rodziny bardzo często burzy dotychczasowy porządek i ustalony rytm funkcjonowania, ponieważ wymaga ona ogromnej ilości czasu. Takie osoby potrzebują pomocy przy praktycznie wszystkich czynnościach życiowych, dlatego z pomocą nadchodzą ośrodki opieki. Czym się charakteryzują? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?

Opieka w ośrodku

Ośrodki powinny zadbać o osoby starsze przez cały dzień. Do głównych potrzeb osób starszych należy nie tylko ochrona zdrowia, ale również kontakty społeczne i budowanie relacji. Obawa przed samotnością związana jest również z poczuciem bezpieczeństwa np. w sytuacji niespodziewanych upadków. Seniorzy bardzo dużą uwagę przykładają także do swoich przyzwyczajeń oraz harmonogramu dnia. Właśnie dlatego powinniśmy poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym otrzymają niezbędną opiekę. Kto może udać się do takiego domu? Najczęściej domy opieki Toruń kojarzą nam się z osobami starszymi, ale ich podział jest szerszy:

•    domy dla osób w podeszłym wieku,

•    domy dla osób przewlekle chorych,

•    domy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wszystko zależy od tego, na jaki dom seniora Toruń się zdecydujemy. Choć na samym początku warto porozmawiać z naszym seniorem o tym, że planujemy go wysłać do takiego domu. Nie każdy chce się do nich udać, a niektórzy potrzebują więcej czasu, żeby się ostatecznie zdecydować. Nie ma co na siłę wysyłać naszych bliskich do takich miejsc, dlatego najlepiej będzie poczekać na ich ostateczną decyzję.

Dom opieki Toruń

Najchętniej wybierane są domy prywatne, ponieważ są one znacznie lepiej dostosowane, personel jest dobrze wyszkolony. Jedynym minusem jest ich wyższa cena. Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z opiniami w internecie na temat wybranych ośrodków. Kolejnym ważnym aspektem będzie wiarygodność ośrodka. Warto sprawdzić czy dom ma uprawnienia do przyjmowania pacjentów. Nie zapomnij także o wysokości miesięcznych opłat oraz sprawdź co w nie wchodzi. Jeśli będziesz miał możliwość obejrzenia ośrodka, to świetnie. Ostatnimi rzeczami będzie plan dnia oraz godziny odwiedzin. Plan dnia powinien zawierać chociaż minimalną aktywność oraz czas na posiłki, odpoczynek i różne zajęcia czy badania. W przypadku godzin odwiedzin, to najlepiej jeśli będą Tobie odpowiadać.