Nad tym pytaniem zastanawia się w ostatnich miesiącach wielu Polaków. Sytuacja w naszym kraju jest dość niestabilna, dlatego niektórzy boją się zaczynać budowę. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, zapoznaj się z tym artykułem. Powiemy, o czym musisz pamiętać podejmując się budowy, czy będą ci potrzebne maszyny takie jak dźwig Bydgoszcz i czy budowa domu teraz jest rozsądna.

Budowa domu – Z czym się wiąże

Budowa domu to przede wszystkim bardzo duże koszty, ale o nich powiemy w następnym akapicie. Poza kosztami należy się liczyć z wieloma stresami. Zwykle nie wszystko idzie po naszej myśli. Nierzadko coś jest już umówione, a w tym sam dniu okazuje się, że trzeba przełożyć. Bywa tak, na przykład z nieprofesjonalnymi firmami oferującymi dźwig Bydgoszcz czy inne maszyny budowlane, takie jak koparko-ładowarka. Wtedy mogą przesunąć się wszystkie terminy, a nie każdy wykonawca ma takie luki w grafiku. Takie przesunięcia nie muszą być wynikiem nierzetelności człowieka. Pogoda nie rozpieszcza. Ulewne deszcze skutecznie psują plany. Budowa domu, a raczej czas przed rozpoczęciem jej to także stanie w urzędowych kolejkach, wypisywanie dokumentów. Jednak, gdy przejdzie się wszystkie te trudności odczuwamy niesamowitą satysfakcję. Ale ten rok jest wyjątkowy, dlaczego?

dźwig Poznań

Pandemia, wojna – Czy to dobry moment na budowę?  

Wracając do wspomnianych wcześniej kosztów, możemy śmiało powiedzieć, że wybudowanie standardowego – około 80 metrowego domu kosztuje dwa razy więcej niż jeszcze dwa lata temu. Co się stało? Skąd takie ceny? Polska zmaga się aktualnie z największym kryzysem od kilkudziesięciu lat. Inflacja nadal rośnie. Stopy kredytów również. Nic nie kosztuje tyle samo, co przed pandemią, a tym bardziej przed wojną. Niezwykle poszły w górę ceny stali, innych materiałów budowlanych, a także paliwa. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju firmy, na przykład wynajmujące dźwig Poznań policzą sobie nawet 25 zł za kilometr. Oznacza to, że jeśli skorzystasz z usług firmy oddalonej o jedyne 50 km zapłacisz 1250 zł. Samo wzięcie kredytu dzisiaj jest opcją dla naprawdę odważnych. Zresztą nie tak łatwo dziś dostać kredyt.

Podsumowując, wybudowanie własnego domu to na pewno ogrom satysfakcji i radości (po skończeniu budowy). Jednak biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację w kraju, warto obliczyć koszty i zastanowić się, czy w razie większego kryzys budowa nie pogrąży rodziny.