Do 5 roku życia dziecko nie musi uczęszczać do przedszkola – nie ma takiego obowiązku. Jednak dziecko mające 6 lat musi odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce. Mimo to, wielu rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy do przedszkola Gniezno znacznie wcześniej, nawet od 3 roku życia. Jakie wybrać? Publiczne czy prywatne?

Przedszkole Gniezno – Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Jest to dość kontrowersyjna kwestia, szczególnie w ostatnich kilku latach. Społeczeństwo podzieliło się na zwolenników przedszkoli i przeciwników. Dlaczego? Wpływ na to ma chociażby dostęp do informacji. W wiadomościach mieliśmy okazję słyszeć o kilku przypadkach gdy przedszkolny wychowawca źle traktował dzieci. Był także przypadek zatrucia obiadem przedszkolnym. Kolejną sprawą jest pandemia. W jej trakcie wszystko wyglądało inaczej. Wielu rodziców bało się posłać dzieci do siedliska zarazków i wirusów. Choć pandemia wygasa, to tendencja by dzieci były w domu została. Jednak posłanie dziecka do przedszkola to bardzo dobra decyzja, która najczęściej wpływa na pociechy bardzo pozytywnie. Dlaczego? Ponieważ to rozwija. Nasze pociechy uczą się mówić, rysować, śpiewać, recytować, współpracować z innymi dziećmi. Łapią także odporność. Poznają nowe smaki, a wiele niejadków zaczęło więcej jeść widząc, jak rówieśnicy „pałaszują” przedszkolny obiad. Poza tym dziecko uczy się samodzielności. Dociera do niego, że mama nie musi być przez 24 godziny przy nim.

przedszkola Gniezno

Lepsze prywatne czy publiczne przedszkola Gniezno?

Czym się od siebie różnią? Na pewno wielkością. Przedszkola publiczne na ogół są większe. Niestety nie są wyposażone tak dobrze, jak prywatne. Jednak jest ich więcej, co bywa zaletą, gdy do miasta trzeba dojeżdżać. Sporą różnicę widać także w cenie. Koszt miesięczny przedszkola prywatnego Gniezno to od 800 do nawet 2000 złotych, w zależności od oferty. Jednak ma ono swoje plusy i to bardzo istotne. W tych niepublicznych przedszkolach jest zwykle mniej dzieci. Dzięki temu wychowawcy mogą poświęcić więcej czasu każdemu dziecku z osobna. Oprócz tego są spokojniejsze warunki i większa higiena. Kolejną zaletą jest lepsze wyposażenie – więcej materiałów dydaktycznych, a także zabawek, mat i tym podobnych. Naprawdę warto zapisać dziecko do przedszkola.